Výměna HDD, SSD, DVD mechaniky, RAM, baterie, klávesnice

Vyměňujeme HDD, SSD, DVD,  RAM, baterie a klávesnice

  • Oprava a výměna klávesnice

Mechanicky poškozené klávesnice notebooků (vylomené klávesy a pod.) lze opravit jen v některých případech. Samotné mechaniky jednotlivých kláves jsou totiž u každého typu jiné a tlačítka jsou pak nepřemístitelná. Klávesnice prolité tekutinou nemají valnou šanci na spolehlivý provoz – časem se zbytky kapaliny dostanou až na kontaktní membránu a způsobí svody či rez. Ceny klávesnic se značně liší podle výrobce, u běžných notebooků stojí 600 až 1000 Kč, podsvětlené pak stojí více. Lze sehnat prakticky všechny druhy klávesnic na běžné modely notebooků, nemusí se však podařit sehnat klávesnici s českým potiskem.

  • Výměna baterie externí a interní

Pokud notebook na baterii běží velmi krátce, přestože na síti ji nabíjí, pak má baterie již zásadně sníženou kapacitu a je třeba ji vyměnit. Jestliže notebook neběží na baterii vůbec, nemusí to být nutně vinou baterie. Stává se, že nabíjecí automatika v notebooku baterii nenabíjí, přestože je jistě dobrá či nová. Současné baterie (akumulátory) s notebookem komunikují po sběrnici, takže problém může být i v software notebooku či dokonce baterii samotné. Proto se dnes již repase výměnou jednotlivých Li-ion článků neprovádí. Není-li baterii v systému vidět či když se jeví zmateně, je těžké určit, kde je chyba, může to být i vinou biosu. Velká část současných notebooků a tabletů má baterii interní, nepřístupnou, většinou typu Li-pol.  Její výměna je komplikovaná, jako náhradní díl se musí objednat.  Pro svou nebezpečnost se nesmí přepravovat letadlem,  její doručení je zdlouhavé. Ceny baterií najdete na našem e-shopu, výměna je zdarma

  • Výměna či doplnění paměti RAM

Výměna či doplnění operační paměti závisí na jejím druhu. Pro notebooky se používají dnes již výhradně paměti SO DIMM (SO – small outline – malé provedení pro notebooky), starší SD-RAM jsou cenově mnohem dražší. Zdaleka ne všechny notebooky lze dovybavit přídavnou pamětí, v notebooku je zpravidla maximálně jeden rozšiřující slot.

  • Výměna DVD mechaniky (pokud ji notebook má)

Mechanika nečte některé formáty (CD, DVD) nebo jen někdy, chybuje. Nezbývá než mechaniku vyměnit jako celek. Cena  slimových notebookových mechanik, které zvládají vše včetně vypalování dvouvrstvých DVD, je do 850 Kč včetně výměny. Uchycení čela mechaniky je většinou univerzální a čelo lze přehodit.

HDD SATA 250GB/2.5"

  • Výměna pevného disku

Ceny pevných 2.5″ SATA disků se pohybují kolem 1000 – 1500 Kč bez ohledu na aktuální  běžnou kapacitu. Zastaralé disky s připojením paralelním (44 pin kabel) se dnes již shání obtížně. Uvedená cena je bez softwarových prací (reinstalace systému a pod.)

  • Instalace SSD  disku

Nové notebooky jsou často jako jediným datovým nosičem vybaveny SSD pamětí.  Podle toho, jakým interním rozhraním je notebook vybaven, se SSD instaluje buď místo SATA disku, nebo na rozhraní M.SATA či  rozhraní M.2.  U notebooků Apple prakticky každý nový model používá jiné  specifické rozhraní. Ceny SSD pamětí se rychle mění a závisí na kapacitě.

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Doporučujeme webhosting ToJeOno.cz   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.