Softwarové práce, vadný bios a hesla

Softwarové práce, BIOSy, a hesla

  • Softwarové práce, ovladače

Softwarové práce spojené např. s výměnou HDD, odvirováním či instalací nových ovladačů se účtují podle stráveného času. Někdy bývá velký problém najít správně fungující ovladače pro zařízení, když ani ty originální stažené z webu výrobce nemusí být bezchybné. Běžná cena přeinstalace systému s drivery je kolem 500.-Kč.

  • Oprava špatně upgradovaného biosu

Pokud se nepodaří napoprvé úspěšně upgradovat bios, notebook již obvykle není schopen jakékoliv funkce, a tím méně dalšího pokusu o instalaci nového firmware. V takovém případě lze problém vyřešit pouze hardwarovým způsobem. Po vyjmutí základní desky je potřeba nalézt flash paměť, ve které je bios uložen, paměť vypájet a ve speciálním programátoru obraz biosu do paměti uložit. To vše za předpokladu, že tuto paměť budeme moci na našem přístroji naprogramovat – občas se ale stává, že typ paměti není mezi vyjmenovanými 40.000 typy, či je v takovém pouzdře, na který nemáme příslušný adaptér. Další podmínkou je dostupnost binárního obrazu paměti, který v některých případech není snadné obstarat. Cena takové opravy se pohybuje obvykle do 1300.- Kč.

  • Zapomenutá hesla

Zprovoznění zaheslovaných notebooků je trochu alchymie a trochu štěstí. Pokud je ztraceno heslo do Windows, obvykle lze v nejhorším případě přeinstalovat celý systém, i za cenu ztráty mnoha dat. Pokud je ztraceno heslo při startu či do biosu, je situace horší, neboť překonání těchto hesel je obtížnější a v mnoha případech zcela neřešitelné. Neexistuje jednotný postup, každý výrobce password řeší hardwarově jinak. Doba, kdy bylo heslo uloženo v paměti CMOS pod baterií, je pryč, dnes je většinou uloženo kdesi v EEPROM biosového řadiče, kde je zcela nedostupné. Navíc, někteří výrobci (IBM) mají heslem samostatně chráněn i pevný disk, což vyloučí jeho úspěšné připojení i v jiném systému za účelem přeformátování. Cena práce je daná množstvím času, pokud budeme úspěšní.

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Doporučujeme webhosting ToJeOno.cz   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.