Opravy dotykových panelů (touchscreenů)

18.5" dotykový panel

18.5″ touchscreen

Opravujeme dotykové panely – touchscreeny / digitizery

 

Displeje či monitory s dotykovými panely (dotykové sklo, digitizer, touchscreen, TS) se staly již běžnými. Dříve většímu rozšíření bránila především vysoká cena, a tak se jejich používání omezovalo především na oblast průmyslových displejů či zdravotnických zařízení. Touchscreen jako vstupní zařízení nahrazuje počítačovou myš, přičemž je intuitivní a provozně velmi nenáročný. V aplikacích, kde není vyžadováno vysoké rozlišení, je zcela ideální – hrací automaty, informační kiosky, řízení CNC strojů. Dnes jsou na trhu také tablety a dokonce i notebooky s dotykovým displejem.

Touchscreen je zcela samostatné zařízení, představené před LCD panel nebo i CRT obrazovku. . V případě mechanického poškození monitoru s dotykovým displejem tak může nastat situace, kdy displej správně zobrazuje, ale touchscreen nefunguje, a nebo naopak. Bohužel, často je jedním úderem poškozen i LCD panel i touchscreen, přičemž obvykle je LCD panel levnější. Pro určitou velkost LCD panelu je třeba příslušné velikosti TS panelu.

Používá se několik principů dotykových panelů:

  •  Resistivní (odporové) TS pro spolehlivou funkci vyžadují alespoň minimální tlak. Lze s nimi pracovat i v rukavicích, či používat stylus/pero. Mají obvykle podobu velmi tenké folie pod krycím sklem, a nepatrně snižují jas a ostrost obrazu. Menší formáty jsou většinou skleněné a dokonale průhledné. Odporové TS mají standardně 4-, 5- či 8-vývodové připojení ke svému řadiči, který dotykové signály zpracuje a prostřednictvím sériového rozhraní RS232 nebo přes USB je pošle do počítače.
  • Kapacitní TS se obvykle užívají na zařízeních menších formátů, např. tabletech a mobilech. Nevyžadují žádný tlak, pracují na lehký dotyk, ale nelze s nimi pracovat v rukavicích nebo pomocí špičky. Příslušný řadič může být také RS232 nebo USB.
  • Matrixové TS se používají v průmyslových systémech, kde fungují jako průhledná jednoúčelová klávesnice přes plochu displeje. Nepotřebují žádný řadič, jejich signály zpracovává přímo místní systém. Nedriftují, nevyžadují žádnou kalibraci.
  • Infračervené systémy (IR TS) používají svislé a vodorovné řady IR párů přijímač-vysílač. Přiblížením k displeji se přeruší dva světelné paprsky. Tyto systémy nelze opotřebit ani rozbít, ale jsou drahé, energeticky náročné a vyžadují kvalitní kalibraci. Řídící hardware je obvykle součástí lokálního systému.
  • Akustické systémy používají povrchové akustické vlny (SAW) v čistém skle, kterou přiložený prst utlumí. Mají vynikající průhlednost, jsou velmi odolné proti rozbití a poškrábání, jsou určeny pro nejtvrdší podmínky. Cena i váha je však vysoká. V běžné konzumní elektronice se nevyskytují.

Jsme schopni vaše zařízení s dotykovým panelem opravit či od svého dodavatele v Číně dodat na objednávku prakticky jakýkoliv dotykový panel.

Opravovali jsme:

  • Siemens Simatic panel PC 12T677B/C

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Doporučujeme webhosting ToJeOno.cz   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.