Adaptéry

Opravujeme a prodáváme napájecí adaptéry

Napájecí adaptéry si nejčastěji spojujeme s notebooky, tablety, některými monitory, skenery, tiskárnami a jinou elektronikou. Na vstupní straně mají adaptéry zpravidla jeden ze tří druhů konektorů:

 

  • Tříkolíkový IEC (též mikymaus)

  • Dvoukolíkový IEC (holící strojek)
  • Tříkolíkový Euro

 

První a druhý uvedený se používá u notebooků, pro ostatní aplikace se spíše užívá Eurokonektor,  dnes nejrozšířenější druh kabelu v Evropě. Zatímco na straně vstupní není problém koupit kabel jiný, na výstupní straně je situace opačná – adaptéry mají výstupní kabel zpravidla neoddělitelný. A koncovek je celá řada, při koupi adaptéru je třeba koupit ten, jehož koncovka pasuje přesně do vašeho zařízení (notebooku).

Když už máme adaptér se správnou koncovkou,  musíme se také ujistit, že má i odpovídající napětí a výkon. Dnes prakticky všichni výrobci notebooků používají napětí kolem 19V ( v toleranci od 18.5V do 20V),  pomineme-li starší notebooky Sony, IBM, Toshiba a malé notebooky Asus a jiné. Napětí je třeba dodržet, není možné ani při shodě konektorů napájet napětím 12V běžný notebook s 19V vstupem, ani naopak. Naopak, externí zdroje LCD monitorů a skenerů mají zpravidla 12V. Všichni výrobci dodržují konvenci, že vnější strana konektoru je záporným pólem.

Důležitý je také výkon adaptéru ve watech, nebo proudová zatižitelnost v ampérech. Nejběžnější notebookové adaptéry 19V mají výkon 65W, tedy proud kolem 3.5A.  Nejvýkonnější modely mají i 135W, proud 7.1A. Novější malé notebooky vyžadují naopak i méně než 30W, tedy proud 1.6A. Nevadí, když proud či výkon uvedený na štítku adaptéru je vyšší, než stejné údaje na těle notebooku, obráceně to neplatí.

Pokud se nepodaří najít adaptér, který vyhovuje všem potřebám, můžeme ho pro Vás vytvořit např. výměnou kabelu s jinou koncovkou. Výměna kabelu stojí 200Kč. Problém s adaptérem vyřešíme vždy.

Specifické problémy adaptérů:

  • Adaptéry pro Dell a HP používají zdánlivě stejný konektor 7.5/5.5mm s kolíčkem uvnitř,  nověji 4.5/3.0mm. Identifikaci po třetím vodiči však provádí odlišně, a nejsou tedy záměnné.
  • Když notebook HP se zdrojem pracuje, ale nenabíjí se,  může být závada právě v tomto kabelu v porušené identifikaci zdroje. Ta je analogová.
  • Notebooky DELL při porušeném kabelu neidentifikují typ adaptéru a hlásí to. Identifikace je digitální pomocí jednovodičové Eprom paměti.
  • Adaptéry pro klávesy Casio mají opačnou polaritu, pozor!
  • Velmi nebezpečné jsou tzv. univerzální adaptéry, kde lze nastavit napětí i obrátit polaritu otočením v koncovce. Dokáží docela dobře odpravit celý notebook.
  • Konektory 5.5/2.5mm pro notebooky nelze nahradit konektory 5.5/2.1mm používané v hobby elektronice. Zcela zde chybí pružný element, konektor se časem průchodem velkého  proudu upeče a zničí ten interní v notebooku.
  • Zásadně se vyměňují jen celé výstupní kabely,  samotné koncovky většinou nelze ani sehnat. Obvykle je nutno kvůli tomu adaptér otevřít, což nebývá jednoduché.

Velký výběr adaptérů a kabelů k nim najdete na našem e-shopu

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Doporučujeme webhosting ToJeOno.cz   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.