Opravy televizí

Opravujeme televize všech výrobců

Konkrétní problémy konkrétních značek a modelů jsou na stránkách Hitachi , Hyundai, LG, Mitsubishi, NEC, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Thomson , Toshiba, Sony, Sencor, Pioneer , Technica, Lenovo, Tatung, Blaupunkt, TVT, Grundig, ECG, Gogen , CHanghong , TCL , JVC , LG

 • LCD televize:

Převážnou část všech provozovaných televizí tvoří dnes televizory s LCD panelem.  Starší typy televizí s vakuovou obrazovkou by dnes nemohly kvalitou dosahovat vlastností LCD, zvláště co se týká ostrosti a rozlišení.  S přechodem na digitální vysílání je možné i vysílání ve vyššším rozlišení, než je 720p, tedy klasický PAL signál. A se současným přechodem na DVB/T2 se stává standardem full HD rozlišení (1920 x 1080 neprokládaně)

 • Z čeho se skládá televize?

Současné televize se skládají ze základní desky, která zajišťuje příjem a zpracování tv signálu, přepínání zdrojů signálů,  zobrazení OSD.  Na této desce je možné leccos opravovat, ale často je nutné měnit desku celou. Napájení zajišťuje deska zdroje, kterou zpravidla opravit dokážeme. Další částí je subsytém podsvitu, často to bývá samostatná deska s vysokonapěťovými trafy pro CCFL trubice. nebo driver pro LED podsvětlení.  Interface mezi základní deskou a samotným LCD panelem je speciální deska,  tzv. T-con, který také nebývá bez chyb. Dále v televizi bývají reproduktory a ovládací panel.

Z hlediska servisu je zásadní rozlišení televizí podle způsobu podsvitu LCD panelu, sám panel totiž žádné světlo neprodukuje (na rozdíl od plazmových televizí).

 • Televize s CCFL trubicemi

Nejstarší způsob podsvitu LCD panelů představují CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) , což jsou velmi tenké výbojky pracující na stejném principu, jako běžné stropní zářivky. Trubice se napájí vysokým vysokofrekvenčním napětím,a jeko všechny výbojky i tyto stárnou. Emise světla se postupně snižuje až do bodu, kdy řídící elektronika vyhodnotí trubici jako vadnou a televize se buď nezapne, nebo jen blikne. Výměna výbojek je poněrně mechanicky obtížná, je třeba celý LCD panel rozebrat. Trubice CCFL máme skladem v několika desítkách délek v našem e-shopu.  Pro televize s úhlopříčkou nad 40″ byly trubice již velmi dlouhé.

 • Televize s bočními LED pásky

Novější řešení podsvitu LCD displeje nabízí boční pásky s hustě nasázenými LED diodami.  Vzhledem k tomu, že světlo je generováno v poměrně úzkém pásku, diody jsou velmi blízko sebe a je zde problém s odvodem tepla. Stává se, že některá z diod se přeruší, a pásek přestane svítit buď celý, nebo jeho část. To ovšem uživatel nezjistí, protože systém televize si svícení hlídá, a v podobném případě vypne televizi celou. Úzké pásky umožní konstrukci velmi plochých televizí. Oprava je složitá, neboť i v tomto případě je nutné rozebrat celý panel.  tento způsob podsvit umožňuje konstrukci zakřivených televizí.

 • Televize s bublinovým podsvitem

Některé televize podsvěcují displej pomocí pole LED diod, které je pod celou plochou displeje. Každá dioda má svůj rozptylný optický systém. Tyto televize nejsou zdaleka tak ploché, jako ty s bočními pásky. Závady jsou pak stejné, jako u televizí s bočními pásky, i oprava je stejně náročná, byť většinou o něco levnější.

 • Mini televize

Malé televize se používají v dopravních prostředcích (autech, autobusech, letadlech)  nebo v aplikacích, kde je obraz jen informativní. Většinou jsou to levnější výrobky méně známých firem, a v našem servisu se točí poměrně často.

 • Plazmové televize

Původní boom plazmových televizí je na sestupu. Především jsou tyto televize výrobně výrazně složitější, první modely byly doslova plné desek s elektronikou. Nezanedbatelný je příkon plazmových televizí, který dosahuje 300W, tedy asi 5x více, než u televizí LCD. Na rozdíl od podsvícených LCD displejů, v plazmových panelech vzniká světlo výbojem přímo v každé buňce, celý panel tedy pracuje s velkými energiemi. Zmenšování obrazových buněk za účelem dosažení vyššího rozlišení je u plazmových panelů obtížné, pro 4K rozlišení prakticky nemožné. Opravitelnost plazmových televizí je i přes vestavěnou diagnostiku velmi obtížné a velmi často oprava končí bez úspěchu. Stačí jeden pixel, který představuje pro budiče zkrat, a systém ohlásí chybu a televize nejde.

Typické problémy všech televizí:

 • Zdrojové problémy již dávno nejsou nejčastější závadou. Pokud televize po zapnutí  do zásuvky nedělá vůbec nic, nemusí být příčinou vadný zdroj.  Nejčastější poruchou v současnosti jsou softwarové závady, výpadek flash pamětí. Nahrání  nové paměti je velkým problémem, neboť příslušný software často není dostupný.
 • Setkáváme se často se situací, kdy si chytrá televize stáhne po síti aktualizaci z webu výrobce, a následně zcela přestane fun govat. Aktualizací se zpravidla žádné zásadní parametry televize nezlepší, takže doporučujeme aktualizace natvrdo zakázat, pokud to je možné. Cesta k nápravě je velmi nejistá.
 • Prasklý či zlomený  panel se pozná podle rozbitého zobrazení, část obrazu se změní v čáry nebo nesvítí vůbec.  Nezbývá, než vyměnit celý panel, ten podle velikosti tvoří 60 – 80% ceny televize.  Pokud se objedná panel jako náhradní díl, včetně dopravy pak stojí víc, než celá televize. Zvláště pak u větších televizí  je pak oprava  zcela nerentabilní.
 • Obraz je v jasných barvách výborný, ale tmavé scény jsou nekoukatelné,  mají mapy, barvy přechází do negativu nebo se vyskytují barvy, které by tam vůbec neměly být. Bohužel, toto je projev nového standardu DVB-T2 na starších  televizích či set-top boxech, které nejsou vybaveny moderními obrazovými procesory, a nelze jej nějakým jednoduchým zásahem odstranit.
 • V obraze je jedna nebo několik tenkých svislých či vodorovných linek nepravidelně rozložených. Závada je v integrovaných budičích sloupců nebo řádků, které jsou nedělitelnou částí LCD panelu.  Opět je možná jen celková výměna LCD panelu
 • Obraz  je jasný a kontrastní, ale jsou v něm tzv. artefakty – opakující se motivy, široké pruhy, rušení. Závada bude nejspíš v základní desce ve zpracování signálu.
 • Obraz je nekontrastní, slabý, místy si pamatuje minulý obraz – závada je nejspíš v T-conu, který má problémy s generováním polarizačních napětí.

Opravujeme také set top boxy a satelitní přijímače

Zircon Jazz  – nejde vůbec

© Na tento web se vztahuje Copyright.   Doporučujeme webhosting ToJeOno.cz   Nová česká moderní a alternativní encyklopedie Wikina.